Kuidas Debate@Europe turniiril osaleda?


 • Vaata siit väitluste ajakava ja vabasid kohti, kus sa saaksid oma tiimiga väidelda
 • Kirjuta Sander Gansenile (sander.gansen@debate.ee), millal te soovite väidelda, kes moodustavad võistkonna ja kes teist teeb kaks kõnet. Sander registreerib teid turniirile. Iga võistkond saab igas teemavaldkonnas, st iga kuu, väidelda 1 korra. 
 • Registreeri end Debate@Europe lehe kasutajaks ja logi sinna keskkonda sisse. Siis on korraldajatel võimalik teha ära pairing ja seada internetiplatvormile üles see väitlus, kus teie võistkond osaleb. Kõik see tehniline protseduur tehakse teie eest ära! Sina tee lihtsalt endale Debate@Europe'i kasutajakonto ja jää ootama neid instruktsioone, mille Manos, projekti üks organiseerijatest IDEA UK'st sulle saadab. 
 • 24h enne väitluse algust antakse teada täpne teema. Ehk siis kui väitluse alguseks on märgitud 16. aprill, selgub teema 15. aprillil. Teemavaldkond selgub iga kuu alguses. Teema ette valmistamiseks on kindlasti abiks IDEA Debatabase, ent väitlejate elu lihtsustamiseks on turniiri teemavaldkondade alla käivad konkreetsed teemad siin lehel juba Debatabase'ist välja otsitud. Ehk siis teil on natuke aega, et võistkonnakaaslasega koos kaasus kokku panna - kuigi kõne saab teha üksi kodus, on meeskonnatöö ja kaasuse ühte joon ka selles formaadis olulised!
 • Väitluse teema saadetakse sulle e-kirjana, kus on muuhulgas kirjas ka see kellaaeg, millal JAH1 kõne peab olema üles salvestatud ja avalikustatud. Ühe kõne tegemiseks on aega 24h. Kuna kõik väitlused algavad esmaspäeval, on kõnede tegemiseks ette nähtud ajad sellised:

                       JAH 1: esmaspäev 17.00 - teisipäev 17.00 
         (ehk siis kõige hilisem aeg kõne üles panemiseks on teisipäev, kell 17.00)
                       EI 1: teisipäev 17.00 - kolmapäev 17.00 
                       JAH 2: kolmapäev 17.00 - neljapäev 17.00
                       EI 2: neljapäev 17.00 - reede 17.00
                       JAH 3: reede 17.00 - laupäev 17.00
                       EI 3:  laupäev 17.00 - pühapäev 17.00
                       Kohtunikutöö: pühapäev 17.00 - esmaspäev 17.00

 • Kõne tegemiseks tuleb minna ateurope.idebate.org -> competition -> current draw ja sealt valida oma väitlus (sinu võistkonnale antakse teada, milline täht te olete - kas Estonia A, B, C või midagi muud).
 • Avaneb aken, kus on record, pause, stop, preview ja publish nupud. Nüüd tuleb vaadata, et su veebikaamera ja mikrofon oleksid töökorras ja siis saab kõne üles filmida. Kui sulle tundub, et ei õnnestunud nii hästi, saad alati veel ja veel ja veel uuesti salvestada. Kui lõpuks, 24h jooksul, on rahuldav versioon kõnest olemas, vajutad publish nuppu ja jääd oponenti ootama. 

Iga võistkond võib ühes kuus väidelda ühe korra!


Milline on Debate@Europe turniiri formaat, millised on kõnelejate rollid ja millised on üldised reeglid?


Debate@Europe formaat on otseselt tuletatud Karl Popperi formaadist. Samas on see siiski mõneti erinev - spetsiaalselt kohandatud online väitlemiseks. Täpsed reeglid on kättesaadavad siin. PDF formaadis ka siin: DebateAtEurope formaat.pdf. Lugege need kindlasti enne väitlema hakkamist läbi!

Järgnevalt on kirjas ainult väga üldised põhimõtted, et anda esialgset arusaama formaadist:

 • Jaatus peab teema defineerima mõistlikult - nii, nagu selleks saadakse üldiselt aru avalikus diskussioonis.
 • Eitusel on õigus nii seada kahtluse alla jaatuse kaasuse kõiki osasid kui ka pakkuda vastuplaani või -kaasust.
 • Väitluse ajal ei tohi väitlejad kasutada kõrvalseisvate isikute abi.
 • Väitlejad peavad olema võimelised esitama tõestusmaterjali, millega nad oma argumente tõestasid juhul kui vastasvõistkond või kohtunik seda küsivad. Tõestumaterjali ei tohi välja mõelda.
 • Kõneajad ja kõnelejatele viitamiseks kasutatavad lühendid on: 

 1. Affirmative Constructive (5 minutes) - 1 A
 2. Negative Constructive (5 minutes) 1 N
 3. Affirmative Rebuttal (5 minutes) 2 A
 4. Negative Rebuttal (5 minutes) 2 N
 5. Affirmative Conclusive (5 minutes) 3 A
 6. Negative Conclusive (5 minutes) 3 N
 • Kõnelejate rollid on põhimõtteliselt samad, mis Karl Popperi formaadis: JAH1 esitab kaasuse; EI1 lõkkab selle ümber; JAH2 teeb ümberlükked eitusele ja laiendab jaatuse kaasust; EI2 lükkab jaatuse ümber ja laiendab eituse kaasust; JAH3 võtab väitluse kokku ja näitab, miks jaatus võitis; EI3 võtab väitluse kokku ja näitab, miks eitus võitis.       


Projekti on rahaliselt toetanud Euroopa Komisjon.Publikatsiooni sisu peegeldab autori seisukohti ja Euroopa Komisjon ei ole vastutav selles sisalduva informatsiooni kasutamise eest.